DİYAFRAM CERRAHİSİ

Diyaframda, fıtıklaşma, felç (paralizi), yükselme (elevasyon), travmaya bağlı yırtılma veya tümör ortaya çıktığında ameliyat ile tedavi edilmesi gerekebilir.

Diyafram Cerrahisi Neden Gerekir?

Diyafram göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran adaledir.

Bu adalede fıtıklaşma, felç (paralizi) , yükselme (elevasyon), travmaya bağlı yırtılma veya tümör ortaya çıktığında ameliyat ile tedavi edilmesi gerekebilir.

Neden Ameliyat Olmam Gerekiyor?

Diyafram hastalıklarında ilaç tedavileri genellikle yeterli olmadığı için hastalığın ortadan kaldırılması için ameliyat gerekir.

56 yaş erkek hasta / Sağ diafragma evantrasyonu – CT

Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Diyaframa karın veya göğüs boşluğu açılarak ulaşılabilir.  Hangi yol ile girişimi yapmak gerektiğine hastalığın durumu, sağ veya sol tarafta oluşu, hastalığın başlangıcından itibaren geçen süre gibi faktörler değerlendirilerek karar verilir. Ayrıca günümüzde birçok diyafram operasyonu endoskopi yöntemlerle de gerçekleştirilebilmektedir.

56 yaş erkek hasta / Diyafragma evantrasyonu -PA Akciğer Grafisi
Diyafram hastalıklarında ilaç tedavileri genellikle yeterli olmadığı için hastalığın ortadan kaldırılması için ameliyat gerekir.

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

Risk durumu hastanın yaşına, genel durumuna, ilave hastalık olup olmamasına göre değişiklik gösterir. Genellikle düşük komplikasyon oranına sahiptir. Ancak, kanama, enfeksiyon ve fıtıklaşmanın tekrar etmesi gibi nadir durumlar ortaya çıkabilir.

56 yaş erkek hasta / Diyafragma evantrasyonu – CT

Ameliyat İçin Kaç Gün Hastanede Kalmalıyım?

Ortalama olarak hastane yatış günü 3-4 gündür.

RANDEVU
AL

Online randevu almak için tıklayınız.
Detay »

DOKTORUNUZA
SORUN

Aklınızda soru işareti kalmasın.
Detay »

BİZE
ULAŞIN

İletişim bilgilerimiz ve online iletişim formu için tıklayınız.
Detay »