BRONŞEKTAZİ TEDAVİSİ

Bronşektazi; bronşların duvarında oluşan hasar sonrasında bronşların kalıcı olarak genişlemesidir.

Bronşektazi Nedir?

Bronşektazi; bronşların duvarında oluşan hasar sonrasında bronşların kalıcı olarak genişlemesidir. Aşağıdaki şekilde bir bronşektazinin nasıl oluştuğunu şematize olarak gösterilmiştir.

Genellikle bronş hasarı çocukluk çağında geçirilen enfeksiyonlara (kızamık ve boğmaca gibi) bağlı olarak ortaya çıkar. Hastalarda bol balgam çıkarma, sık solunum yolu enfeksiyonları, halsizlik ve zayıflama olarak kendini gösterir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  • Öncelikle antibiyotik ve nefes açıcı  ilaçlarla tedavi edilir.
  • Postural drenaj yöntemi uygulanarak hastaların bronş temizliği sağlanır
  • Solunum fizyoterapisi ile akciğerler güçlendirilir ve kapasitesi artırılır.
  • Diğer tedavi yöntemi cerrahi olarak hastalıklı lobun alınmasıdır.
  • İki akciğerin de hasta olması durumunda akciğer nakli gerekli olur
Her iki Akciğerde Bronşektazi
Her iki Akciğerde Bronşektazi

Neden Ameliyat Olmam Gerekiyor?

İlaçlarla tedavi edilmesi mümkün olmayan durumlarda hastalıklı bölgenin cerrahi olarak çıkartılması gerekir.

Bronşektazinin akciğerde kısıtlı bir bölgede yerleştiği durumlarda cerrahi uygulanır. İlaç tedavileri ile kontrol altına alınan durumlarda veya yaygın bronşektazide cerrahi tedavi uygulanmaz.

İlerlemiş olgularda ilaç tedavisine yanıt alınamaz ve yaşam kalitesi bozulursa, ağızdan kan gelmesi veya akciğer boşluğunda iltihaplanma, sık hastane yatışı gibi durumlar varsa cerrahi girişim gerekir.

Burada en önemli noktalardan biri de hastanın yaşam kalitesinin bozulmasıdır. Hasta eğer sosyal yaşantısını etkileyen bir bronşektazi hastalığına sahip ise cerrahi girişim faydalı olur.

Bronşektazi operasyonları sonrasında yaşam kalitesi belirgin şekilde düzelir.

Uluslararası Kaynaklar Ne Öneriyor?

İlaç tedavileri ile başarılı sonuç elde edilmeyen durumlarda, hastaların yakınmalarının fazla olduğu, hastanın sürekli ilaç kullanması gerekli olacak kadar sık enfeksiyonların olduğu, öksürükle ağızdan bol miktarda kan gelmesinin mevcut olduğu hallerde cerrahi tedavinin uygulanması gerektiği belirtilmektedir.

Prof. Dr. Gökhanhacıibrahimoğlu sizler için Bronşektazi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? sunumunu hazırladı. Mutlaka incelemenizi öneriyoruz.

Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Açık yöntemde 5. ve 6. kaburgalar arasından yapılan yaklaşık 7cm bir kesi ile akciğerlere ulaşılır. Hasta olan lob veya akciğer segmenti damarları ve bronşu kesilip dikilerek kapatıldıktan sonra çıkartılır. Kalan akciğer dokusundan hava kaçağı olursa bunlar onarılır ve 1  adet dren konularak işlem sonlandırılır.

Kapalı (endoskopik) yöntemde ise 2 adet 1cm kesi yapılır buradan bir kamera ve ilave cerrahi aletler ilerletilir.  4cm yardımcı bir kesi yapılarak kaburgalar arası genişletilmeden hastalıklı akciğer lobu çıkartılır. Aynı şekilde hava kaçakları onarılıp dren konulduktan sonra işlem sonlandırılır.

Bronşektazi Ameliyatı
Bronşektazi Ameliyatı

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

Ameliyat sonrası kanama, zatürre, enfeksiyon, akciğerlerden hava kaçağı olması gibi riskler mevcuttur. Bu durumlar hastaların %5-7’sinde görülebilir.

Ameliyat İçin Kaç Gün Hastanede Kalmalıyım?

Ortalama olarak hastalar ameliyattan 3-4gün sonra taburcu edilirler.

RANDEVU
AL

Online randevu almak için tıklayınız.
Detay »

DOKTORUNUZA
SORUN

Aklınızda soru işareti kalmasın.
Detay »

BİZE
ULAŞIN

İletişim bilgilerimiz ve online iletişim formu için tıklayınız.
Detay »