AMFİZEM TEDAVİSİ

Amfizem, akciğer dokusunun, ileri hava yollarının anormal ve kalıcı genişlemesi ile ortaya çıkan, kronik hava yolu hastalığıdır.

Amfizem Nedir, Nasıl Oluşur ?

 • Akciğer dokusunun, ileri hava yollarının anormal ve kalıcı genişlemesi ile ortaya çıkan , kronik hava yolu hastalığıdır.
 • Sigara içilmesi en sık sebebidir.
 • Kirli hava maruziyeti ve genetik hastalıklar diğer sebepleri arasında sayılabilir.
Sağ Akciğerde Bül

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 • Amfizem ilaçlar ile tedavi edilen bir hastalıktır.
 • İlerleyen durumlarda solunumu sağlayabilmek için ilave mekanik destekler de gerekli olabilir.
 • Amfizem göğüs hastalıkları uzmanları tarafından tedavi edilir.
 • Bununla birlikte bazı ileri amfizem durumlarında hekiminiz size ameliyat uygulanabileceğini söyleyebilir. Bu durumda göğüs cerrahının görüşüne başvurulur ve gerekli değerlendirmeler ve ilave testler yapıldıktan sonra cerrahi işlem uygulanabilir.

Neden Ameliyat Olmam Gerekiyor?

Amfizemli hastaların ameliyattan fayda görebilecek olanları çok az orandadır. Nadir olarak ilaçların yeterli olmadığı, ilerleyen hastalık durumunda hastanın ömrünü uzatmak amacıyla cerrahi girişim uygulanması gerekli olur. Böylece nefes alındığında akciğerlerdeki boşluklar içerisinde kalan çalışmayan hava alanları çıkartılır ve kalan sağlıklı akciğer ile daha rahat nefes alınması sağlanabilir.

Uluslararası Kaynaklar Ne Öneriyor?

Belli kriterlere sahip hastaların ameliyat tedavisi ile daha uzun süre yaşadığı kanıtlanmıştır. Hangi hastalarda cerrahi tedavi uygulanabileceği ancak göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi uzmanlarının birlikte karar vermesi ile tespit edilebilir.

Aşağıdaki grafik amfizem cerrahisi (LVRS) yapılan hastalarda ölüm oranlarının ilaç tedavisi alanlara göre daha düşük olduğu görülmektedir.

Amfizem Cerrahisi (LVRS)
Amfizem ilaçlar ile tedavi edilen bir hastalıktır. Bununla birlikte bazı ileri amfizem durumlarında hekiminiz size ameliyat uygulanabileceğini söyleyebilir.

Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Sadece  tek bir akciğeri veya 2 akciğeri ayrı ayrı zamanlarda açık yöntemle ameliyat etmek veya endoskopik yöntemle (Videotorakoskopi – VATS) bu işlemleri yapmak mümkündür.

Bu yöntemlerle akciğerlerin dış kısmında yer alan içi hava dolu çalışmayan alanlar çıkartılır ve sağlam akciğerlerin gelişmesi sağlanarak hastanın nefes alması kolaylaştırılır.

Her iki meme altından geçen bir kesi veya göğüs kemiğinin açılması ile her iki akciğere tek seansta müdahale etme olanağı da vardır. Bu seçimi  hastaya ve amfizemin durumuna göre yapmak gerekir.

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

 • Akciğerlerden hava kaçaklarının olması,
 • Uzun süre yoğun bakım tedavisi gereksinimi,
 • Kanama
 • Tekrar operasyon uygulanması
 • Enfeksiyon görülebilir.

Bu riskleri azaltmak için ameliyat öncesi gerekli tedbirler alınmış olmalı ve riskler en aza indirilmelidir.

Alttaki akciğer bilgisayarlı tomografisinde ameliyat ile çıkartılması gereken içi hava dolu amfizem alanları görülmektedir.

Ameliyat ile çıkartılması gereken içi hava dolu amfizem alanları.

Ameliyat İçin Kaç Gün Hastanede Kalmalıyım?

Sağ ve sol akciğerler için iki ayrı seansta yapılacak işlemlerin her birinden sonra hastanede 7-10 gün arasında kalınmalıdır.

Bazı durumlarda tek  taraflı operasyon da yeterli olabilir. Bu durumda ikinci taraf için operasyon  hastanın yakınmalarının ortaya çıkması sonrasında birkaç ay ile bir kaç yıl arasında da yapılabilir.

Ameliyatın Yapılış Şekli Nasıldır?

Akciğerlerin etrafındaki hava dolu ölü boşluk alanları çıkartılır. Bu alanlardan hava  kaçakları olmasını önlemek için özel tedbirler alınır. Ameliyat sonunda göğüs boşluğu  içerisine dren yerleştirilir ve ağrı olmasını önlemek amacıyla özel bir (epidural) katater kullanılır. Ameliyat sonrası hasta 1 veya 2 gün yoğun bakımda takip edilir.

RANDEVU
AL

Online randevu almak için tıklayınız.
Detay »

DOKTORUNUZA
SORUN

Aklınızda soru işareti kalmasın.
Detay »

BİZE
ULAŞIN

İletişim bilgilerimiz ve online iletişim formu için tıklayınız.
Detay »